08.11.2013 08:00
Bezbřehý luxus, megalomanství a snahu dobýt vesmír vystřídal potupný konec kariéry. Společnost Daimler zatáhla oponu nad superluxusní značkou Maybach a výroba skončila o půl roku dříve oproti původně ohlášenému termínu. Přitom představitelé Daimleru prohlašovali, že výrobu zastaví až v roce 2013, kdy bude představen nový Mercedes-Benz třídy S.
Legendární značka spojená s luxusem
Před sedmdesáti lety byla značka Maybach symbolem luxusu, který těžko nacházel srovnání. Její představitel Wilhelm Maybach byl považován za geniálního konstruktéra, ve Francii o něm dokonce mluvili jako o „Roi des constructeurs“ – Králi konstruktérů. Byl to on, kdo v roce 1900 vyvinul první Mercedes, který svým vpředu umístěným hliníkovým motorem, dvěma vačkovými hřídeli a pokrokovým voštinovým chladičem se stal milníkem tehdejší automobilové techniky a představoval směr, jímž se osobní vozy začaly ubírat. Na svou dobu dosahoval neobyčejnou rychlost – 90 kilometrů v hodině a to při výkonu pouhých 35 koní.
V roce 1909 založil Wilhelm Maybach spolu se svým synem Karlem Maybach-Motorenbau GmbH, která byla původně dceřinou společností Zeppelinu. Zabývala se výrobou motorů nejen pro mateřskou společnost, ale také pro železnici, její pohonné jednotky byly použity v letadlech a vzducholodích v průběhu první světové války. Syn Karl pokračoval v otcově tažení od dvacátých let až do začátku druhé světové války a věnoval se velkým luxusním vozům. Zájemců bylo dost, i když i tehdy patřily vozy z Maybachových dílen k tomu dražšímu. Celkem do roku 1940, kdy byla výroba zastavena, vzniklo 941 automobilů, mezi nimi i 300 kusů typu Zeppelin DS8, což byl třítunový dvousetkoňový vůz, který uměl jet dvoustovkou. Dodnes se jich zachovalo na 150, taková to byla kvalita.
Snaha o znovuoživení
Dnes značku Maybach vlastní Daimler AG se sídlem ve Stuttgartu, jejíž šéfové se před patnácti lety rozhodli ji oživit a to i přesto, že jejich společnost již řadu manažerských modelů vyráběla. Maybach se měl podle jejich představ stát přímým konkurentem takových vozů, jako jsou Bentley či Rolls-Royce.
Daimler představil v roce 2002 auto, nad jehož luxusem se ze začátku mnohým tajil dech. Snaha oslnit byla patrná na každém detailu. Luxusní sedan vynikal na tehdejší dobu jednoduchými a přitom elegantními tvary, propracování do sebemenších detailů pak výsledný dojem jen umocňovalo.
Potenciální majitel měl navíc možnost posílit výlučnost svého automobilu a změnit jej v jedinečný originál. Jak? Tím, že si sám vybral materiál pro čalounění i obložení interiéru, ale také zvolil provedení kabiny z architektonického hlediska. Maybach totiž nabízel více než 2 miliony individuálních úprav…
Heslo "jeden motor - jeden muž"
Maybach byl vyráběn v německém závodě Daimleru v Sindelfingenu. Pod kapotou se ukrýval dvanáctiválcový benzínový agregát V12 od Mercedesu o obsahu 5980 cm3 naladěný specialistou ze sesterské divize AMG na 450 kW (612 koní) u verze S, u normální pak na 405 kW (550 koní). Motor byl přeplňovaný dvěma turbodmychadly a používal vodní mezichladič plnícího vzduchu. Mamutí kroutící moment byl elektronicky omezen na 1000 Nm a byl dostupný mezi dvěma až čtyřmi tisící otáček za minutu. Tyto hodnoty doslova katapultovaly Maybach 62 S s pětistupňovou automatickou převodovkou na stokilometrovou rychlost za těžko uvěřitelných 5,2 vteřiny. Není mnoho aut, které si to mohly s Maybachem rozdat, a právě o to šlo. Maximální rychlost byla klasicky omezena na 250 km/hod. Exkluzivita agregátu byla ještě vyšperkována tím, že celý motor byl montován pouze jedním mechanikem, který za něj ručil svým podpisem na jeho krytu.
Hmotnost obří karoserie se podařilo snížit použitím vysoce pevných kompozitních materiálů a také hliníkových a hořčíkových slitin. Z nepřeberné řady unikátních prvků výbavy jmenujme alespoň elektronický systém jízdní stability ABC (Active Body Control), jenž stále dolaďuje na základě údajů početných čidel tuhost tlumičů podle skutečných jízdních podmínek i stylu řidiče. Progresivní byla i koncepce hlavních světlometů umožňující rozložení toku světla jdoucího od žárovek, jež se samočinně mění v závislosti na situaci na silnici a na rychlosti vozu.
Neskutečně pohodlná jízda
Interiér ohromoval obrovským prostorem. Když jste se usadili na široká a vybranou kůží čalouněná zadní sedadla, cítili jste se jako vznešení hosté pozvaní do přepychového salonku. Sami jste si mohli elektronicky regulovat polohu sedadel a vytvořit příjemný prostor na práci i odpočinek. Přívětivost prostředí byla umocněna luxusním provedením, v němž dominovala kůže krémové barvy, ušlechtilé dřevo se 63 vrstvy laku a kov. Útulnost zvyšovalo i decentně tónované osvětlení kabiny. Na rozkládacích stolcích z pravého leštěného dřeva jste mohli při jízdě psát, pokud jste dostali chuť na sklenku šampaňského, chladilo se v malé ledničce. Sedm zesilovačů s výkonem 600 W pouštělo výkon do 21 dobře maskovaných reproduktorů.
Za zmínku stojí i prosklená unikátní střecha, jejíž řešení umožnilo nejen vytvořit dojem většího prostoru a světlosti, ale také zlepšit výhled ze zadních sedadlech. Mohli jste si regulovat intenzitu osvětlení a měnit stupeň průhlednosti střechy, a to díky mimořádně tenké, elektricky vodivé fólii pod kopulí střechy podél celé šířky karoserie. Střecha dokázala reagovat i na intenzitu ultrafialových paprsků a regulovat množství tepla prostupujícího do interiéru.
Maybach marně hledal své milionáře
Reinkarnace novodobé značky Maybach však nefungovala, zákazníci ji nepřijali a projekt byl od začátku v červených číslech - podle britského magazínu Car prodělal Maybach na každém prodaném voze více než 330.000 euro, tedy asi 8,250.000 Kč. A je třeba si připomenout, že jen za vývoj značky utratil Daimler přes miliardu dolarů.
Skutečnost, že Maybach na každém automobilu prodělával, je jen jedním z důvodů, proč tato luxusní divize Mercedesu skončila. Maybach se především potýkal s nízkými prodeji. Společnost Daimler doufala, že bude prodávat 1000 Maybachů ročně, ale nikdy se jí to nepovedlo. Loni bylo v Evropě prodáno pouhých 46 Maybachů, což ve srovnání s 472 prodanými vozy značky Rolls-Royce a 1774 prodanými vozy značky Bentley byl hodně slabý výsledek (celosvětově přitom Bentley loni zákazníkům předal 7.003 automobilů a Rolls-Royce 3.538). Celkem žalostná bilance, jakou nečekali ani ti nejpesimističtější manažeři. Extrémně vysoká cena, a to i na poměry kategorie, zastaralá technika a zašlá sláva značky byly klíčovými faktory, proč Maybach prodejně nedokázal zapadnout mezi Rollse či Bentleye. Maybach 57/62 byl totiž postaven na stejném základu jako Mercedes třídy S minulé generace (W220), který už prostě zestárnul.
Nepomohla ani jména celebrit
Maybach jste na silnicích příliš často nepotkávali a na našich už prakticky vůbec ne. Když se vám to poštěstilo, mohli jste si být skoro jisti, že v něm jede textař a rentiér Michal Horáček, který Maybach 62 S zakoupil v Nizozemsku, celkově je v Česku těchto vozů registrováno jedenáct, většinou se jedná o kratší verze. Na Slovensku má Maybach 62 S generální ředitel Incheba Alexander Rozin. Maybachem 57 S jezdí Madonna nebo americký šampion v Boxu Floyd Mayweather Jr., třetí nejvíce vydělávající sportovec na světě s ročním příjmem 60,3 milionu dolarů. Ten do svého Maybachu nastoupil hned poté, když byl před dvěma lety propuštěn z vězení. Má ho také jeden z nejbohatších rapperů Shawn Corey Carter alias Jay-Z i jiný známý rapper, Diody Defense, který Maybachem nejen jezdí, ale další věnoval svému synovi k šestnáctým narozeninám. Rapper Birdmann zase vlastní Maybach Landaulet a uvažoval dokonce o koupi jediného modelu Maybach Exelero kupé v ceně osmi milionů dolarů.
Pokus o záchranu ztroskotal
Ruku v ruce s prodejními problémy Maybachu se objevily nepotvrzené spekulace, především v souvislosti s představením modernizované verze na autosalonu v Pekingu v roce 2010, že Maybach je na prodej a jako o zájemci se hovořilo o čínské společnost BYD. Popřeli to oba, jak Daimler, tak BYD, ale po neúspěchu na evropském, americkém i blízkovýchodním trhu, to byla právě Čína a Rusko, kde by se jedině mohly prodeje rozjet.
Budoucnost Maybachu měla být také údajně spojena s automobilkou Aston Martin, jež měla pomoci s vývojem nové generace limuzín a britský výrobce prý už postavil několik konceptů budoucího Maybachu. Vedení Daimleru ale nakonec rozhodlo, že Maybach uloží k ledu. Nástupci limuzín této značky mají být automobily odvozené od nové generace Mercedesu-Benz třídy S, která k zákazníkům dorazí během příštího roku. V plánech je mimo jiné nová vlajková loď celého koncernu a konkurent Rolls-Royce a Bentleye, 6,5 metru dlouhý Mercedes-Benz S 600 Pullman.
Foto: autor a Maybach
Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.
Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.
Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.
Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.
Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.
Na evropských silnicích každoročně přijdou o život následkem autonehody tisíce lidí. EU si dala za cíl v nejbližších letech nehodovost snížit.
K čemu slouží havarijní pojištění a proč není ze zákona povinné?
O víkendu jsme se vydali do Barcelony, abychom se podívali na 7. zastávku seriálu MotoGP 2019 – jela se Velká cena Katalánska.
Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9