Jsou staří, slabí, skoro bezbranní. Tak proč je neobrat o poslední peníze? Vždyť je to tak snadné. Stačí je nalákat na výlet za pár korun, slíbit oběd zadarmo, který stejně nedostanou, pak trochu násilí, a oni ty předražený „šunty“ nakonec koupí.
VIDEO: Trailer dokumentárního filmu Šmejdi
Zřejmě tímto mottem se řídí velká většina pořadatelů předváděcích akcí pro seniory. Vypovídá o tom nový český dokument Šmejdi, režisérky Silvie Dymákové. Ta se za pomocí skryté kamery rozhodla přiblížit pozadí známých předváděcích akcí pro starší generace. Je zcela běžné, že do schránek seniorů chodí mnoho reklamních letáků, které lákají za nejrůznějšími výlety. Může se jednat třeba o výlet na zámek, o údajné vepřové hody či třeba o exkurzi do čokoládovny. Součástí výletu má být i občerstvení. Ale také, což je podstatné, předváděcí akce nějakého zboží! Zpravidla se jedná o domácí potřeby, elektrospotřebiče nebo nejrůznější předražené doplňky stravy. Cena výletu se pohybuje v řádech několika desítek korun. Částky, které ale účastníci podobných akcí během výletu utratí, jsou zcela jiné. Pohybují se v řádech desetitisíců! Důvod? Pořadatelé předváděcích akcí je za pomocí všech možných (i nemožných) prostředků nutí ke koupi.
Mučení hladem i fyzická napadení
O tom, jak moc drsné samotné praktiky jsou, vypovídají jasně záběry v dokumentu. Několikrát došlo k fyzickému napadení seniora, jindy bylo vyhrožováno exekucemi, jindy zase zabavili seniorce občanský průkaz, nebo jí nedali slibovaný oběd a jednu z návštěvnic dokonce odmítali z místa konání akce odvézt domů, pokud si něco nekoupí. Zdá se to neuvěřitelně, ale je tomu tak. V naší společnosti vládnou peníze. A prostředky, jimiž se k nim lidé dostávají, jsou skutečně různé. A někteří se nezastaví skutečně před ničím. Jako třeba pořadatelé podobných show.
Kdo se bude „smažit v pekle“
Pochopitelné je, že uvedení tohoto dokumentu, nenechal firmy, jež se daným byznysem zabývají, chladnými. Režisérka čelila nejrůznějším výhružkám. I přesto se ale film do českých kin dostal a slaví nemalý divácký úspěch. Ve vybraných kinech je tento snímek dokonce nabízen zdarma ke zhlédnutí pro osoby nad pětašedesát let. Důležité totiž není, tímto snímkem vydělat peníze, ale spíše jde o to, aby se veřejnost o této problematice dozvěděla a pokusila se jí čelit. Pochopitelné je, že mnoho z nás diváků, si bude po skončení filmu přát, aby se ti šmejdi, kteří tímto způsobem parazitují na slabosti starších, usmažili v pekle. Ideální by bylo, kdyby byli provozovatelé nátlakových předváděček zbaveni práva v dané činnosti podnikat, byly jim uděleny vysoké pokuty a třeba jako bonus i pár let za mřížemi. To si asi bude přát nejeden z nás diváků. Ale buďme k sobě upřímní a řekněme si, jaká je realita? Tento film získá mediální pozornost, uvidí ho pár tisíc lidí, kteří se o něm snad budou v dobrém světle zmiňovat dál a budou své prarodiče před podobnými nákupy varovat. Ale jinak je málo pravděpodobné, že by se letáky na podobné show přestaly ve schránkách důchodců objevovat. I když se třeba (snad) zpřísní kontroly České obchodní inspekce, i když se několik firem bude muset zrušit (nebo přejmenovat, jak je v Čechách dobrým zvykem), podobné praktiky z tohoto byznysu asi nezmizí. Bohužel. Ale buďme realisté. A tak se aspoň snažme o to, aby naši rodiče a prarodiče na takovéto akce nemuseli jezdit.
Cesta seniorů z nudy ke dluhům
Většina z nich totiž na konci filmu přiznává, že hlavním důvodem, proč stále znovu a znovu na podvodné výlety jezdí, je pocit samoty a jakési nudy. A s tím se možná už něco udělat dá. S tím už možná může něco málo udělat každý z nás. Co třeba začít tím, že vezmeme babičku, dědečka nebo starší rodiče do kina na Šmejdy?