Rigorózní práce: Kdo ji musí psát a co musí obsahovat?
25.08.2022 00:00
Mnoho magistrů, kteří se rozhodnou ještě zvýšit své vzdělání, budou muset odevzdat rigorózní práci a absolvovat zkoušku. Po úspěšném splnění všech podmínek získáte titul před jménem s označením JUDr., PhDr., PeadDr., RNDr., ThDr. a další. Těmto titulům se říká „malý doktorát“, zatímco „velký doktorát“ vám poskytne titul, který se uvádí za jménem. Co musí tato práce obsahovat a jak byste ji měli napsat?
Co to je?
Rigorózní práce je závěrečná práce, ve které student prokáže své znalosti a vědecké poznatky. Práce musí být pochopitelně originální. Může jít také o pokračování diplomové práce. V tom případě byste si měli dávat pozor na to, aby nešlo jen o její přepis. Rozsahem se pohybuje od 80 do 120 normostran, ale každá vysoká škola má své požadavky na rozsah i podobu práce. Podle toho se musíte řídit. V žádné závěrečné práci ovšem nesmí chybět:
-
titulní strana, čestné prohlášení, obsah,
-
seznam obrázků, tabulek, zkratek apod.,
-
abstrakt, úvod, jádro, závěr,
-
seznam literatury a další přílohy.
Přesnou strukturu práce vám vždy přeloží samotná škola, protože se to může trochu lišit. Ve většině případů se ale jedná o tuto strukturu.
Vypracování rigorózní práce nemusíte dělat sami. Existují odborníci, kteří vám s tím pomohou a poradí vám, na co se přesně soustředit. Můžete požádat někoho, kdo vám zajistí rešerše, podklady i vyhotovení příloh. Stejně tak vám pomohou i s gramatikou nebo stylistikou textu, aby byla práce velmi čtivá a bez chyb.
Píšeme úvod
Úvod a závěr jsou paradoxně na textu nejdůležitější. Právě na těchto částech byste si měli dát záležet, i když se mohou zdát jako druhořadé. Při obhajobě si právě tyto části projde každý člen komise. Úvod by měl mít rozsah 2-3 normostrany. Dbejte na to, aby se v něm nacházely odborné postřehy, ale musí mu porozumět i široká veřejnost.
Čtenář musí z úvodu získat pocit, že mu vaše práce změní názor na danou věc a dozví se mnoho nových informací. Jde o první místo, kde můžete předvést své slovní vyjadřování, stejně jako odbornost a znalost dané problematiky. Z těchto důvodů byste úvod neměli podceňovat. Dejte si na něj čas a nezapomeňte si ho několikrát přečíst v odstupu dnů i týdnů.
Jak napsat jádro celé práce?
Střed práce se dělí na jednotlivé kapitoly, které by měly být poskládané logicky za sebou. Svou práci zde představte, vysvětlete i náročnější pojmy, porovnávejte různé autory a vyjádřete svůj názor na věc. Tato část bude z celé práce největší a právě zde se budete věnovat nejdůležitějším částem, které určí vaši odbornost. Velmi důležité jsou zde metody, jako je:
-
metodika, výzkum, hypotézy,
-
výzkumné vzorky, data,
-
analýzy, výsledky,
-
vyhodnocení výzkumných postupů, diskuse.
Rozdělení testu na kapitoly může být velmi náročné, i když danému tématu doopravdy rozumíte. Již při psaní myslete na to, že budete potřebovat dobrou tiskárnu a
levné tonery, protože práci budete jistě tisknout i během psaní. Sestavit celou práci tak, aby se snadno četla, a zároveň jste do ní dostali všechny poznatky, které chcete sdělit, není vůbec snadné. Využijte pomocníky, kteří vám s tím pomohou, a můžete si alespoň trochu usnadnit práci.
Zakončete práci souhrnem vašich cílů
Závěr sestavte z dosažených cílů, hypotéz a výsledků. Zde můžete popsat všechny metody, které jste při psaní použili a proč. Zodpovězte zde také na otázku, jak vaše práce přispěje k rozvoji vašeho oboru. Jde o velmi důležitou věc, na kterou se bude komise dívat. Závěr by měl mít rozsah 2 - 3 normostrany.
Popište svou práci a cíle, kterých jste chtěli dosáhnout již na začátku. Poté zhodnoťte, jestli se to podařilo a uvidíte, že komise bude nadšená. I zde musíte myslet na bezchybnou gramatiku a stylistiky. Pořiďte si
řezací plotr a získáte jedinečný prostředek pro dokonalou práci. Rigorózní práce totiž musíte splňovat pravidla nejen v obsahu, ale také v provedení (rozložení a velikost stran, vázání, obal apod.).