V dubnu jdou do kin hned čtyři české dokumenty
01.04.2013 07:15
České filmové premiéry se v měsíci dubnu omezí pouze na dokumenty. Do kin přichází hned čtyři takováto celovečerní díla. Připraven je film o životě Magora Martina Jirouse, dále dva filmy Heleny Třeštíkové o životě obyčejných neobyčejných lidí a také, skrytou kamerou natáčený, pohled pod pokličku předváděcích a prodejních akcí pro důchodce. Ještě před premiérou všechny filmy představuje moderátorka rádia Spin a režisérka v jedné osobě – Ivanna Benešová.
Ačkoli český hranný film ve světě příliš dobré jméno nemá, českým dokumentům se daří. A snad i proto je dobře, že v následujícím měsíci jdou do kin hned čtyři nadějné dokumenty z naší domácí tvorby. A protože se jedná o vcelku různorodá díla, na své si jistě přijde každý divák.
Hon na důchodce
„Mě osobně nejvíce láká film Šmejdi, jehož premiéra je ohlášena sice na druhou polovinu měsíce. Podle informací od distributora se má jednat o dokumentaci toho, jak to probíhá na předváděcích a prodejních akcích pro důchodce. Staří lidé tam jsou často pod nátlakem nuceni nakupovat drahé věci, například vybavení do domácností. Metody, jimiž jsou ke koupi tlačeni, jsou mnohdy velmi nelidské a nedůstojné. Jsem ráda, že tento film vznikl a že se někdo zajímá o to, jak nepatřičně je se starší generací mnohdy zacházeno a jednáno,“ říká k filmu Šmejdi filmová kritička rádia Spin Ivanna Benešová. A dodává, že z diváckého pohledu může být na filmu zajímavé také to, jak mnoho záběrů vznikalo. Aby se totiž tvůrci dokumentu, v čele s režisérkou Sylvií Dymákovou, dostalo až k jádru samotné věci, museli se často maskovat a sami podobných akcí účastnit. Mnoho záběrů je pořízeno dokonce skrytou kamerou. O to více bude ale snímek autentický, což divák jistě ocení. „Na tento film, by se dle mého názoru, neměli dívat jen mladé a střední generace, ale právě klidně i důchodci. To proto, aby věděli, co je může na podobných akcích potkat a čemu se raději vyhnout. Sama za sebe tento snímek, ač jsme ho ještě neviděla, doporučuji,“ uzavírá hodnocení nového českého dokumentu Benešová.
Říkal si Magor
V dubnu dorazí do českých kin také dvouhodinový dokument mapující život, již více než rok zesnulého, básníka, publicisty a výtvarného kritika Martina Jirouse, známého také pod přezdívkou Magor. Za svůj život získal navíc několik ocenění, z nichž za zmínku rozhodně stojí cena Jaroslava Seiferta a cena Toma Stopparda. Úzce spolupracoval s kapelou Plastic People of the Universe, osobně se přátelil s Václavem Havlem. Podobně jako bývalý český prezident byl u Martin Jirous za své politické názory několikrát vězněn. Film s názvem Rok bez Magora natočil Oliver Malina – Morgenstern, který stojí za snímky jako je třeba dokument Konopná pašije či Pábitelé z Libně.
Dvakrát Helena Třeštíková
Snad nejznámější naše dokumentaristka posledních let, Helena Třeštíková, která stojí za filmy jako jsou Katka, René či televizní seriál manželské etudy po dvaceti letech, přivádí do kin další dvě svá díla. Hned v začátku měsíce dubna spatří světlo světa snímek Vojta Lavička: Nahoru a dolů a Život s Kašparem. První jmenovaný film popisuje životní vzlety a pády romského muzikanta a publicisty Vojty Lavičky. Ten je mimo jiné i průkopníkem romského vysílání v televizi a bojuje za práva své národnostní menšiny. Třeštíkové kamera ho sleduje celkem šestnáct let a to jak v profesním, tak i v soukromém životě.
Ještě delší dobu, celých třiadvacet let, věnovala stejná režisérka přípravě druhého zmiňovaného snímku. Dokument Život s Kašparem představuje pro změnu člověka, jenž stál jakožto jeden z iniciátorů v roce 1989 u studentských protestů. Dnes čtyřicátník Jakub Špalka má za sebou celou řadu životních zvratů a jeho život je úzce spjat s divadlem. Doma má sbírku kulis a kostýmů. Navíc od něho odešla žena i děti a on v současné době hledá jakousi životní rovnováhu a novou cestu.
Pokud se Vám líbily předchozí filmy Heleny Třeštíkové, budete jakožto divák jistě nadšen i jejími dvěma novými počiny.