Na konci března přijde do kin psychologické drama Bez doteku. Film vypráví o napůl reálném, a napůl snovém, světě dospívající dívky Jolany, která byla zneužita svým otcem. V hlavních rolích se objeví začínající herečka Tereza Vítů. V dalších rolích ale třeba Kryštof Hádek nebo Jiří Kocman.
VIDEO: Trailer filmu Bez doteku
Za filmem stojí jeden z našich nejmladších režisérů – Matěj Chlupáček.
Ahoj, Matěji. Můžeš se na úvod představit, říct něco o sobě, co jsi studoval, kde pracuješ a jak ses dostal k filmu?
Se studiem jsem skončil už na střední škole ekonomické, kdy jsem ho bohužel nemohl kombinovat s náročnou prací na filmu. K filmu jsem se dostal spíše vlastní vůlí. Už v dětství jsem s kamarády po škole natáčel různé amatérské krátké filmy, později pak různá propagační videa a videoklipy. A jednoho dne jsem si řekl, že bych chtěl strašně moc natočit celovečerní film…
Proč sis vybral zrovna toto téma, plné sexu, zneužívání a pokusů o útěky do jiného smyšleného světa?
Téma mě napadlo už dávno, žádný zásadní důvod za tím ale není. Obecně mě zajímala primárně postava dívky Jolany, která svým způsobem reprezentuje současnou dospívající generaci plnou pasivních jedinců. To, co se jí pak stane, už je logicky jen následek jejího chování.
Jak dlouho se psal scénář a měl jsi možnost do něho nějak zasahovat?
Scénář se psal dohromady zhruba 6 měsíců, výrazněji jsem do něj zasahoval až po jeho dokončení ze strany scénáristy Jana Mazance.
Podle čeho a jak jsi vybíral herce? Probíhal klasický casting anebo jsi měl předem jasno, komu jakou roli svěříš?
Klasický casting neprobíhal, měl jsem jasno od začátku. Naštěstí se nám podařilo obsadit všechny role přesně podle mých představ. Jako první roli přijal Ondra Malý, a to už na základě delší synopse a režijní explikace filmu. Do všech rolí jsem si představoval herce velmi schopné a charismatické, odtud třeba volba právě Ondry, Kryštofa Hádka nebo Hanky Vagnerové. Do hlavní role jsem pak pátral po dívce, která se kvalitativně osvědčeným hercům vyrovná, zároveň se ale bude jednat o její filmový debut.
Prozradíš nám, kolik stála realizace filmu? A jak se dařilo na toto dílo shánět finanční prostředky?
Realizace filmu se pohybovala kolem 5 milionů korun. Bez doteku je nízkorozpočtový film a tak k němu přistupovali i členové štábu a obecně všichni, kteří nás podpořili. Bez takového přístupu by film nikdy nevznikl. Pomohla i Česká televize, která do filmu koprodukčně vstoupila po jeho dokončení.
Jakým divákům je film určen a co od filmu mají očekávat, aby byli po zhlédnutí spokojeni?
Bez doteku je určeno převážně divákům, kteří mají chuť nad filmovým tvarem přemýšlet a nejdou se do kina pouze pobavit. Vzhledem k tomu, že film pracuje spíše s otazníky a teček a vykřičníků se v něm moc nedočkáte, navíc záměrně postrádá klasický filmový prostředek, je potřeba si z obecného děje hodně domýšlet. Navíc film pracuje se značnou mírou stylizace a nabízí i různé interpretace snových sekvencí.
Zatím proběhla předpremiéra filmu. Co říkáš na první ohlasy diváků?
Ohlasy jsou většinou velmi pozitivní, diváci po skončení filmu v diskuzích horlivě diskutovali a očividně je bavilo odkrývat více. Co se týče ohlasů z novinářské projekce, zaznamenal jsem je naopak dost rozporuplné, někdy kritické, někdy pochvalné. Například filmový kritik Jan Foll film přirovnal k Belle de jour (Kráska dne) od Luise Buňuela.
Je obecně známá věc, že v českém filmovém průmyslu není moc finančních prostředků. Nepřemýšlíš také o kariéře v televizi?
Kariéra v televizi je dost obecný pojem. Seriály typu Ordinace v růžové zahradě, Ulice nebo podobné "tuzemské telenovely" opravdu neplánuji, jsou ale i takové televizní projekty, kterých by chtěl být součástí snad každý režisér prahnoucí po kvalitní produkci. Například taková Terapie od HBO je ideální příklad něčeho, co má smysl.