17.08.2017 00:00
Jak se lišil vývoj automobilů před třiceti lety s tím dnešním? Kde vzniká první myšlenka na změnu, co obnáší její realizace a kolik lidí na vývoji jednoho automobilu vlastně pracuje? Odpovědi najdete v rozhovoru s vedoucím vývojářem ŠKODA AUTO v oblasti aerodynamiky vozu, panem Jagrikem, který má s řízením auta spojené pozitivní emoce – pocit svobody a radost z jízdy. Jak vnímá současné technologické vize a nápady studentů z roku 1987 v rámci programu „Ozvěny budoucnosti“, si přečtěte sami.
Pane Jagriku, ve ŠKODA AUTO již pracujete řadu let. Máte představu, jak se lišil vývoj automobilů před třiceti lety s tím dnešním?
Za 30 let se vývoj automobilů změnil naprosto zásadně. Tehdy probíhala konstrukce na rýsovacích prknech a jedinou možností pro zjištění vlastností vozu byly fyzické zkoušky na prototypech. S příchodem počítačů probíhá návrh a konstrukce vozu výhradně pomocí 3D CAD programů a rovněž celá řada zkoušek probíhá virtuálně pomocí počítačových simulací. I při výrobě prototypů se ve velké míře používají počítačově řízené obráběcí stroje, 3D tiskárny a další pokročilé technologie. Vývoj vozu se za tuto dobu podstatně zkrátil a zefektivnil.
Pamatujete si, ať už Vy nebo Vaši kolegové, na nějaké prototypy automobilů, které byly dotažené do konce, ale nikdy nebyly představené veřejnosti? Pokud ano, proč se tak stalo?
K takové situaci, že by byl projekt dotažen až do konce a nedostal se na trh, dochází velmi zřídka. Vzpomněl bych si maximálně na jeden případ. Na druhou stranu každý vůz vzniká v několika variantách a do sériové výroby se nakonec dostane jediný – ten nejlepší návrh. Takže za každým projektem vlastně zůstane několik návrhů, které veřejnost nespatří vůbec, případně až za řadu let v depozitáři Škoda muzea.
Pomyslel jste někdy na to, že nápady, které se kdysi zdály být šílené a nereálné, se promění ve skutečnost? Například nápad promítání autoatlasů na čelní sklo nebyl tak daleko od dnešních GPS navigací.
V dětském věku jsem byl fascinován romány J. Verna, který například detailně popsal let na měsíc o více než 100 let dříve, než jej astronauté na palubě Apolla 11 poprvé uskutečnili. Při vývoji automobilů jsem zaznamenal celou řadu nadčasových nápadů a vizí, které na svou realizaci stále čekají. Na druhou stranu je nutné podotknout, že v řadě případů brání jejich realizaci platná legislativa – jako například v případě plně autonomního řízení.
Můžete prosím stručně popsat, jak probíhá vývoj automobilů ŠKODA AUTO, kolik oddělení se na vývoji podílí a jak dlouho trvá celý proces?
Moderní automobil je složitý mechanismus sestávající z tisíců dílů, který musí spolehlivě sloužit svému majiteli řadu let v jakýchkoliv podmínkách kdekoliv na světě. Vývoj nového vozu trvá přibližně 4 roky a na jeho začátku je koncepční fáze, kdy je těžiště aktivit v útvarech předvývoje a designu, dále následuje fáze konstrukční, kde se zapojují konstrukce karosérie, agregátu, podvozku, elektriky a elektroniky a vývoj vozu končí ověřovací fází, kde jsou prováděny zkoušky na prototypech a předsériových vozech.
Můžete přiblížit, zhruba kolik lidí pracuje ve ŠKODA AUTO například na vývoji jednoho automobilu?
Na vývoji nového vozu se podílí přes tisíc expertů z mnoha oborů a vývoj probíhá kromě Mladé Boleslavi i na řadě pracovišť koncernu VW. Jedna z klíčových kompetencí vývojáře automobilu je tedy komunikace, a to i cizojazyčná.
Kdy a jak vzniká myšlenka nějaké změny stávajícího modelu automobilu, ať už je to menší obměna, nebo kompletní změna modelu? Přichází inputy z vnitřku firmy, zvenčí – či obojí?
Změny stávajících modelů probíhají v pravidelných cyklech. Rozsah změn je na počátku vývoje vozu vždy detailně diskutován a v této diskusi se zohledňují všechny vnitřní i vnější vstupy jako jsou inovativní nápady, nové dostupné technologie a materiály, trendy a požadavky zákazníků, změny legislativy a další.
Platí, že vývojář v automotive průmyslu musí být ve své podstatě vizionář?
Vývojář v automobilce musí být rozhodně člověk kreativní a otevřený novinkám a moderním technologiím a zároveň komunikativní, vytrvalý a pracovitý, aby dokázal vize nejen definovat, ale i realizovat.
Co Vás na Vaší práci baví nejvíc?
Ve vývoji Škoda Auto mám na starosti vývoj aerodynamiky vozu. Na aerodynamice mě baví zejména to, že se jedná o komplexní disciplínu s velkým přesahem. Při vývoji aerodynamiky je nutné skloubit znalosti z oboru fyziky a mechaniky tekutin (ty jsou nutné pro pochopení fenoménů proudění okolo vozu) se znalostmi automobilové techniky a jednacími dovednostmi (aby se naše návrhy na zlepšení aerodynamiky mohly na vyvíjeném voze úspěšně realizovat). Obecně je práce ve vývoji Škoda atraktivní zejména díky možnostem práce s nejmodernější technikou a vybavením a zároveň v početném a pestře složeném týmu expertů mnoha rozličných profesí.
Je těžké získat nové kolegy do Technologického vývoje ŠKODA AUTO?
Získávat nové kolegy do týmu není rozhodně snadné a daří se nám to zejména díky úzké spolupráci s univerzitami, kde se o sobě snažíme oslovit případné zájemce ať už formou přednášek, případně nabídkou diplomových prací, praktikantských stáží a podobně.
V rámci programu „Ozvěny budoucnosti“ se už množí nové vize. Jak je vnímáte Vy, z pohledu zkušeného vývojáře automobilů?
Zaujal mne počet vizí a jejich rozmanitost i originalita. Je vidět, že autoři nad budoucností osobní dopravy resp. automobilismu skutečně přemýšlejí z mnoha úhlů pohledu. Osobně mám s řízením auta spojené pozitivní emoce – radost z jízdy, pocit svobody. Za volantem často relaxuji. Jsem rád, že se mezi vizemi objevují i takové, které pamatují i na tyto pozitivní emoce, které může automobil a jeho řízení u člověka vyvolávat.
Zaujal Vás některý ze současných nápadů natolik, že jste sám začal přemýšlet nad jeho proveditelností a realizací?
Velmi mne zaujala vize č. 190 – kdy by si každý zákazník mohl svůj vůz sám navrhnout podle svého vkusu. Pomocí technologie 3D tisku by patrně tato vize šla realizovat. A rovněž vize č. 175, která se týká aerodynamiky. Zde si realizaci zatím představit neumím, ale určitě o ní budeme s kolegy přemýšlet.
Ing. Jan Jagrik působí ve společnosti Škoda Auto více než 16 let. V současnosti vede tým vývoje aerodynamiky vozu. Práci ve Škoda Auto považuje atraktivní zejména díky možnostem práce s nejmodernější technikou a vybavením a zároveň v početném a pestře složeném týmu expertů mnoha rozličných profesí.
Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.
Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.
Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.
Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.
Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.
Fotbalová legenda Pelé a mladá fotbalová ikona Kylian Mbappé nemají společnou jen vášeň pro fotbal, ale pojí je i přirozenost, společné hodnoty, respekt a láska k životu.
Novým ředitelem pánských kolekcí značky Louis Vuitton se stal Virgil Abloha. První módní přehlídka pro LV proběhne v rámci týdne pánské módy v Paříži.
Čtyřnásobný mistr světa F1 zamířil na Hokkaidó, aby si zdokonalil své snowboardové dovednosti s některými z nejlepších světových jezdců.
Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9