11.07.2016 08:00
Přestože se pivnice s Plzeňským Prazdrojem, Budějovickým Budvarem, Velkopopovickým Kozlem a dalšími renomovanými značkami, stálicemi pražské pivní scény, stále těší velkému zájmu, přibývá v poslední době podniků, kde vaří pivo podle vlastních receptur.
Malý pivovar, u něj restaurace, to je velký gurmánský zážitek. Zpravidla tu totiž nabízejí jiné pivo, než jen světlý ležák. V Praze a jejím nejbližším okolí jich je v provozu na třicet, prý ale byly časy, kdy jich jen na Václavském náměstí bylo padesát… Nabízejí pivní speciály, o něž je stále větší zájem, a to nejen u konzervativnějších českých pivařů, ale také u turistů. Návštěva minipivovaru má k dobru i jednu podstatnou výhodu: personál o pivu ví vše podstatné, navíc je dobrým zvykem servírovat v těchto zařízeních kvalitní jídla. Banánová, malinová, třešňová nebo kopřivová piva se považují spíše za raritu, daleko větší oblibě se těší pivní speciály – polotmavá, tmavá a černá, nebo pšeničná piva. Tradice některých pivovarů sahá hluboko do historie, jiné vznikly teprve nedávno. Sídlí v centru města, na sídlištích, ale i na periferii hlavního města.
Podniky s tradicí
Mezi nejstarší, a zřejmě také nejznámější, patří nepřetržitě fungující malý pivovar U Fleků v Křemencově ulici, kde se pivo vaří nepřetržitě už více než 500 let. První zmínka o produkci populárního moku v tomto domě pochází z roku 1499, kdy starobylý právovárečný dům U dvou strak koupil sladovník Vít Skřemenec a založil v něm pivovar. Letopočet 1843 je pak významný tím, že tento rok se začal vařit Flekovský tmavý 13° ležák, který tu čepují dodnes. Z jídel je tady nejznámější Flekovská bašta – čtvrtka kachny, vepřová plec, klobása, dva druhy zelí a dva druhy knedlíků. Přestože pivovar prošel kompletní rekonstrukcí, jeho historické části zůstaly zachovány. Ještě o něco starší a stejně známý byl Pivovar U sv. Tomáše v Letenské ulici. Privilegium vařit a prodávat pivo pro celou levobřežní část Prahy získal malostranský klášter augustiniánských poustevníků od Karla IV. už v roce 1352. Proslulé černé pivo se tu vařilo až do roku 1951. Náš národní mok tu sice čepují dál, ovšem z pivnice se stal bar Brewery ve sklepení pětihvězdičkového hotelu The Augustine. Z tradičních pivovarů v centru města si zaslouží pozornost také Pivovar U Tří růží, navazující na více než šestisetletou historii vaření piva v historickém domě v Husově ulici. Vysokou kvalitu nápoje zaručuje známý vrchní sládek Robert Maňák. Pravidelně tu vaří tři základní druhy – světlé, tmavé a polotmavé, jež doplňuje speciály, jichž má v zásobě třicet druhů. Vyhlášenými jsou červené pivo Vienna red nebo osvěžující svrchně kvašený Weissbier s příchutí banánu a citrusu. Desetihektolitrovou varnu, umístěnou v přízemí restaurace, doplňuje otevřená spilka, a fermentační a ležácké tanky ve středověkém sklepení.
Historie domu U medvídků na Perštýně spadá do počátku 15. století, kdy v něm jeho majitel Jan Medvídek roku 1466 založil pivovar, nepřetržitě vyrábějící až do roku 1898. Poté byl přestavěn na jednu z největších pražských pivnic. Po rekonstrukci v letech 2000 až 2003 vznikl Dům piva s minipivovarem, jenž s maximálním ročním výstavem 300 hektolitrů polotmavého 13° ležáku Oldgott je nejmenším restauračním pivovarem. Jednou měsíčně se tady vaří X Beer 33°, podle stupňovitosti nejsilnější ležák na světě, který se doporučuje podávat k desertům nebo samostatně jako digestiv.
Fenomén klášterního piva
Břevnovský Pivovar sv. Vojtěcha byl obnoven v roce 2013. Navázal tak na tradici z roku 993, kdy byl vlastně nejstarším pivovarem v zemi. V roce 1907 tu však s produkcí piva skončili a objekty byly využívány jako hospodářská stavení. Vedle klasického světlého a tmavého ležáku se tu dnes vyrábějí speciální druhy s využitím různých typů sladů a chmelů pod názvem Benedictus.
Také strahovští premonstráti vařili pivo už od středověku. Klášterní pivovar Strahov přímo v areálu kláštera byl v provozu do roku 1909, v roce 2001 byl znovu otevřen v prostoru bývalé kočárovny. Pivo značky sv. Norbert vyrábí sládek Jan Martinka v mnoha obměnách, dokonce i jako dezertní pivo sv. Norbert Barley Wine, jež dozrává na cedrovém dřevu a pomerančové kůře se stupňovitostí 24°.
Nové pivovary
První Novoměstský restaurační pivovar ve Vodičkově ulici je prvním novým pivovarem otevřeným v Praze ve 20. století. Svým mokem zásobuje pouze vlastní restauraci, která je originálně řešena rozdělením jednotlivých vnitřních prostor na různé stavební slohy. Vaří tu nepasterizované pivo, světlý a tmavý Novoměstský ležák. Prohlídka pivovaru s výkladem o výrobě piva a následnou ochutnávkou je zajímavým zážitkem. Pivovarský dům na rohu Ječné a Lipové se hned po otevření na jaře 1998 stal jedním z nejoblíbenějších podniků v Praze. Minipivovar, který je součástí a dominantou interiéru restaurace, nabízí minimálně osm druhů piva. Kromě “Štěpána”, světlého a tmavého klasického českého ležáku, tu mají druhy, jež jinde nenajdete - kávové, višňové, kopřivové, banánové, borůvkové, chilli. Zvláštní specialitou je “pivní sekt” zvaný Šamp a pivní aperitiv Black Hill. Pivo se tu také používá při přípravě některých pokrmů. Minipivovar Pražský most u Valšů, nacházející se v centru Starého města v Betlémské ulici, vznikl v roce 2008. Vaří tu pivo Pražský most - 12° světlé, 12° tmavé a 12° řezané.
V roce 2010 byl založen na Uhelném trhu minipivovar U dvou koček, kde vsadili na ležák Světlou kočku, Polotmavou kočku a Tmavou kočku. V sousedním domě známé nuselské pivnice U Bansethů, proslulé nadívanými kachnami, byl v roce 2007 otevřen Sousedský pivovar Bašta, kde v kádích zraje vlajková loď pivovaru, polotmavý ležák 12° i kroužkový speciál.
Moderní pivovar Hostivar vyrostl v pražské Hostivaři, v trojúhelníkové budově s dřevěnou fasádou, s interiéry v kombinaci betonu, kovu a skla, proteplenými dřevěnými prvky. První stejnojmenné pivo v něm spatřilo světlo světa v únoru 2013. Mají tu Hostivar se stupňovitostí 11° až 15°, bez pasterizace a filtrování. Z někdejší tepelné kotelny na Jižním Městě vznikl v roce 2010 Jihoměstský pivovar. Ve stylovém prostředí pivnice se čepuje pivo Jihoměšťan, od 11° až do 24°.
Minipivovar U Bulovky byl založen v roce 2004. Majitel, český rodák z Hamburku, celá léta vařil pivo pro krajany v prádelním hrnci. Nemohlo, to dopadnou jinak, než že si nakonec otevřel svůj pivovar, kde vaří PuB Premium 12°, Alt 12°, Helles 13°, Export 13°, Bock 16°, černý Extra Stout 16° či Pšeničný Weissbier 13°.
Podniky na okraji Prahy
Za výlet rozhodně stojí Pivovarský dvůr Chýně, první český restaurační minipivovar založený roku 1992 v prostorách hospodářských budov kláštera, jež sloužily k chovu dobytka. Pivo je tu kvasnicové nefiltrované svrchně nebo spodně kvašené, světlé, polotmavé a tmavé, se stupňovitostí 10° až 14°.
Historie Únětického pivovaru sahá do roku 1710 a je spojena s životem obce Únětice, kam vás doveze autobus 355 z Dejvic. Vlastníkem pivovaru byla téměř po celou dobu Metropolitní kapitula u sv. Víta v Praze a pivo se tu vařilo až do roku 1949. K obnovení provozu došlo v roce 2011 a zaměřili se tady na výčepní Únětickou 10° a ležák Únětickou 12°, zpravidla čtyřikrát ročně nabízejí i speciály.
Od června 2015 píše novodobou historii pivovarnictví v Dolních Břežanech Olivův pivovar, navazující na tradici, o níž zmínka pochází už z roku 1580. Produkují tu piva tradičního českého typu, Dolnobřežanskou 10° a ležák Laser beer, stejně jako svrchně kvašené speciály – polotmavý York, pšeničný Gari, černý stout Theodor a aromatický India Pale Ale nebo spodně kvašený polotmavý Kníže Václav.
Staňkův rukodělný pivovárek je turistickým magnetem Třebonic, vesnice nedaleko Zličína, odkud sem jede autobus č. 179. Nachází se v rozlehlém statku z poloviny 17. století a sládek David Staněk, který se vyžívá v experimentování, má pokaždé na čepu jiný druh čerstvě uvařeného piva. Otevřeno je pouze v pátek a sobotu večer a je tu pouze studená kuchyně.
Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.
Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.
Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.
Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.
Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.
Průkopník ve světě prémiové porcované kávy vzdává hold zemím, které jsou ve světě kávy legendami, a to novou kávou ze Sumatry.
Prožijte chladivé léto s nejnovějšími kávami z řady Nespresso Barista Creations pro ledové osvěžení.
Inovativní kávové semináře Masterclass online na sociálních sítích. Svou vlastní cestu experta na kávu můžete zahájit z pohodlí domova.
Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9