07.07.2016 00:00
Blaník, náš národní klenot. Letos slaví šedesátiny a je slavný u nás i po celém světě.
Nejde ani o legendární horu, která slouží stovky let jako „penzion“ pro blanické rytíře, ani o stejnojmenné rádio, co hraje „hezkyčeskyabezreklam“. Letos slaví šedesátiny a je slavný u nás i po celém světě.
Ano, je to celým českým leteckým národem milovaný větroň L-13 Blaník. Vyrostlo na něm mnoho generací českých plachtařů, kteří se pak stávali vládci vzduchu v letadlech vojenských, dopravních i sportovních. Narodil se v březnu 1956, neměl matku, ale zato měl tři otce: konstruktéra Karla Dlouhého, aerodynamika Jiřího Veselého a zkušebního pilota Mojmíra Stratila.
V pražském letňanském VZLÚ vzlétly ještě do konce roku dva prototypy, výroba se ale záhy přesunula do moravského Letu Kunovice, kde během dvou desítek let vyrobili více než 2 600 kusů. Počátkem 80. let se objevila verze L-13A s pevnějším nosným systémem a koncem téže dekády se začala vyrábět nová verze pod brandem L-23 Super Blaník. Ta také, jako jediná, unikla nucenému uzemnění všech letounů po celé Evropě, k němuž došlo po nehodě rakouského Blaníku před šesti lety. Byla sice evidentně způsobena nekázní v údržbě letadla, ale evropská agentura EASA je zatím neoblomná, takže naše aerokluby přišly o unikátní kluzák pro základní výcvik budoucích pilotů.
Američtí vojenští letečtí kadeti mají větší štěstí, a Blaníka si tak mohou osedlávat pořád, stejně jako jejich kolegové v Austrálii, Chile, Argentině nebo v Kanadě. Ikonický větroň létal, nebo stále ještě létá, v celkem více než 40 zemích světa. Jeho klouzavost je “28”, což znamená, že na každých 28 kilometrů klesne pouze o metr výšky. U dvoumístného kluzáku úžasný výkon nejen dnes, natož před šedesáti lety. Legendární česká pilotka Věra Špačková s ním uletěla v rámci své československé “pětihodinovky” úžasných 300 kilometrů mezi krkonošským Vrchlabím a slovenskou Nitrou.
Všichni aeroklubáci ho milovali a milují pro jeho vlastnosti (je to prostě “hodné éro”), robustnost, spolehlivost a nenáročnou údržbu. Koncem 70. let vznikla jeho verze se dvěma sedadly vedle sebe, poháněná motorem Walter Mikron. Pokud tedy na obloze uvidíte letadlo se 17 metrovým rozpětím křídel, s motorem v předu a s vrtulí, bude to zřejmě právě L-13 SW Vivat. Stejně tak ale vznikly typy s motorem nad trupem, a dokonce i jeden s proudovým “jetem” (pro fajnšmekry je to OK-1840).
Nejen čeští letečtí fandové, ale ani výrobci se nechtějí smířit s jeho celoevropským uzemněním, proto část Blaníků prochází “up-gradem”, aby mohla létat dál. I po šedesáti letech je totiž tahle ikona jednoduše nenahraditelná ve výuce leteckých elévů, navíc je nám u nás na nebi po ní prostě smutno... Snad se podaří Blaníka zase rozlétat a dožije se, stejně jako třeba jeho americký “big brother” s podobným rokem narození, legendární bombardér B-52, třeba osmdesátky nebo stovky...
Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.
Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.
Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.
Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.
Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.
Tepelné čerpadlo je v dnešní době velmi oblíbeným typem a způsobem vytápění. Jak konkrétně nám tedy může pomoci?
Na co se při výběru jističe zaměřit a jak poznat, že starý potřebuje výměnu?
Správná vlhkost je velmi důležitá, a to nejen z důvodu ochrany technologií a materiálů, ale také kvůli osobám, které tam tráví mnoho času.
Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9