10.06.2014 10:00
IKONA a IKONOKLASTI je speciální projekt značky LOUIS VUITTON oslavující ikonický vzor MONOGRAM. Šest ikonoklastů z řad známých osobností uměleckého světa - CHRISTIAN LOUBOUTIN, CINDY SHERMAN, FRANK GEHRY, KARL LAGERFELD, MARC NEWSON a REI KAWAKUBO – dostali každý volnou ruku, aby navrhli kabelku a/nebo zavazadlo dle vlastní inspirace. Podmínkou byl pouze MONOGRAM a výsledný produkt samozřejmě také musí být v duchu inovace, spolupráce a odvahy, který je značce vlastní.
Tato rozmanitá skupina osobností, jimž je společný talent pro boření zavedených konvencí a definování nových pojmů v umění, architektuře a designu, vytvořila skutečně jedinečnou kolekci.
Projekt vznikl z iniciativy DELPHINE ARNAULT, výkonné viceprezidentky společnosti LOUIS VUITTON a NICOLASE GHESQUIÈRA, uměleckého ředitele dámských kolekcí značky LOUIS VUITTON.
„Když jsme hovořili s NICOLASEM GHESQUIÈREM o tom, jaké talentované osobnosti bychom chtěli oslovit, rozhodli jsme se jít za těmi, kteří jsou zcela jednoduše jedničkami ve svém oboru,“ vysvětluje DELPHINE ARNAULT. „Zajímali nás lidé, kteří pracují hlavou i rukama. Říkala jsem si, že by bylo zajímavé zjistit, jak oni vidí MONOGRAM, a že by to mohla být i zábava. Je velmi inspirativní vidět vize těchto lidí, jejich úhel pohledu. Je to skupinka, v níž každý je vlastním způsobem geniální.“
„MONOGRAM je nadčasový, ale konkrétně tento projekt mu chtěl vzdát čest způsobem, který boří konvence toho, co známe jako ‚klasiku‘,“ komentuje MICHAEL BURKE, předseda představenstva a generální ředitel společnosti LOUIS VUITTON.
Tyto velmi exkluzivní a limitované edice budou v prodeji ve vybraných značkových obchodech LOUIS VUITTON od poloviny října 2014.
IKONA: MONOGRAM
GEORGES VUITTON vytvořil MONOGRAM v roce 1896. Iniciály LV jsou poctou jeho otci, LOUISI VUITTONOVI, který zemřel čtyři roky předtím. MONOGRAM, který byl ve své době revoluční, je symbolem moderního francouzského designu. Tvoří ho stylizované květy a písmena v geometrickém uspořádání – a stále se vedou diskuse o tom, zda inspirací pro tuto symetrii byl neogotický styl nebo uměleckým stylem japonismus. Dalším možným zdrojem inspirace mohly být kachle v rezidenci rodiny Vuittonových. MONOGRAM je nyní celosvětově známý jako symbol značky LOUIS VUITTON – její doslovný i metaforický podpis.
CHRISTIAN LOUBOUTIN vyrostl mezi samými ženami a tudíž již od mladého věku vnímal ženskost a fascinovaly ho ikonické křivky lodiček na vysokém podpatku. Po mládí stráveném v srdci pařížského nočního života, mezi kabaretními tanečnicemi a na dobrodružných výpravách se Christian rozhodl udělat si ze své vášně živobytí a v roce 1991 otevřel v Paříži svůj první butik. Nyní má značka 90 obchodů po celém světě a její sortiment se rozšířil o kožené doplňky a pánskou řadu.
Eklektický vesmír, který tento návrhář vytvořil, ho přivedl k mnohým kolaborativním projektům: od návrhu a realizace ‚Popelčina střevíčku‘ pro Disney po vizualizaci fantasmagorických bot, které pro výstavu Fetish nafotografoval David Lynch.
V roce 2012 Design Museum of London uspořádalo na počest celosvětového úspěchu Christiana Louboutina souhrnnou výstavu a nakladatelství Rizzoli vydalo publikaci, která mapuje historii značky v posledních dvaceti letech. S neustálým nadšením CHRISTIAN LOUBOUTIN dobývá srdce žen, jimž věnoval také svůj charakteristický ‚podpis‘: červenou podrážku, symbol svádění.
Od poloviny sedmdesátých let boří CINDY SHERMAN svojí fotografickou a filmovou tvorbou zajeté konvence. CINDY SHERMAN je sama sobě herečkou / modelkou / kostymérkou / vizážistkou / kadeřnicí / režisérkou/ autorkou /kameramankou a fotografkou a je pravděpodobně největší žijící umělkyní. Proslavila se svými fotografickými portréty, v nichž sama ‚hraje‘ různé postavy – ženy i muže. Často pózuje jako ikona, ale ikonoklasticky a kriticky zkoumá roli žen v médiích. CINDY SHERMAN přistupuje k látce přes vypůjčené vizuální formy – záběr z filmu, dvojstranu v magazínu, módní fotografii, historický formát i ‚soft‘ pornografii.
CINDY SHERMAN má již na kontě celou řadu národních i mezinárodních výstav, včetně retrospektivy v Muzeu moderního umění v roce 2012. Je také laureátkou prestižní ceny MacArthur Fellowship (1995), které se také přezdívá ‚cena pro génie‘. CINDY SHERMAN je také hrdou majitelkou papouška.
Pohybuje se za hranicemi zažitých strukturálních definic, využívá každodenního překvapení, z obyčejných materiálů, jako je překližka, pletivo nebo vlnitý plech, tvoří objekty, které jsou zároveň impozantní i skromné…FRANK GEHRY by se dal označit za největšího ikonoklasta moderní architektury. Od roku 1962, kdy si v Los Angeles založil vlastní architektonické studio, FRANK GEHRY vytvořil některé z nejslavnějších budov světa a sám se stal ikonou naší doby.
Od doby, kdy neobvyklým způsobem zrekonstruoval vlastní rezidenci v Santa Monica, kterou koupil v roce 1977, po návrh Guggenheimova muzea v Bilbau v roce 1977, které legendární architekt Philip Johnson označil za ‚nejlepší budovu naší doby‘ – FRANK GEHRY zavedl úplně nové definice vnímání architektury.
Ale FRANK GEHRY neustává v práci na prestižních zakázkách, mezi něž se řadí také projekt pro značkou LOUIS VUITTON: stavba sídla FONDATION LOUIS VUITTON v Paříži. Časopis Vanity Fair označil FRANKA GEHRYHO za ‚nejvýznamnější osobnost současné architektury‘. FRANK GEHRY měl také mluvenou roli v seriálu The Simpsons.
Není vůbec nadsázkou, že módní návrhář a umělecký ředitel KARL LAGERFELD způsobil revoluci ve svém oboru. Jeho ikonoklastický přístup k módě, zejména jeho vizionářská schopnost předpovídat trendy, pochopení důležitosti kolekcí ready-to-wear, společně s jeho talentem pro oživení značky pomocí nové vize a identity, je dnes modelem a vzorem toho, jak fungují mnohé módní značky.
Svoji kariéru KARL LAGERFELD zahájil v sedmnácti letech, když nastoupil do salonu Pierre Balmain; později pracoval také u Jean Patou a Chloé, zatímco si rozšiřoval znalosti historie, umění, architektury, hudby a zejména francouzského nábytku osmnáctého století, díky čemuž má nyní pověst nejen předního návrháře, který navíc umí pomoci pokulhávajícím módním značkám, ale také soudobého renesančního muže.
S módním domem Fendi spolupracuje již od roku 1965, po mnoho let na pozici uměleckého ředitele. Stará se o neustálou reinvenci značky, která se díky němu stále vyvíjí a zůstává moderní a relevantní. Od roku 1983 je KARL LAGERFELD hlavním návrhářem a uměleckým ředitelem módního domu Chanel.
KARL LAGERFELD je skutečnou ikonou, ale také ikonoklastem; kromě dalších svých aktivit ještě vede vlastní módní značku, zasedá v porotě Ceny LVMH pro mladé návrháře, vydává knihy a je hrdým majitelem kočky.
MARC NEWSON, který původně studoval sochařství a návrhářství šperků, předtím, než se začal sám vzdělávat v oboru průmyslového designu, má vlastní ikonoklastický přístup k tvorbě, který se projevuje v jeho ryze osobním návrhářském stylu.
MARC NEWSON je nyní veřejnosti známý jako přední průmyslový návrhář své generace; má za sebou projekty pro různá odvětví průmyslu – od leteckého přes nábytkářský až po módu. Jeho přístup k navrhování je instinktivní a zcela osobní; MARC NEWSON ikonoklasticky boří hranice mezi disciplínami a svým charakteristickým způsobem pojímá design jako celek. MARC NEWSON je považován za unikátní osobnost v oblasti designu. Jeho realizace Lockheed Lounge z doby, kdy mu bylo pouhých 23 let a právě dostudoval, se stala jednou z největších ikon moderního designu.
Po určité době, co strávila studiem umění a literatury, se REI KAWAKUBO rozhodla pro změnu směru – začala pracovat v textilní firmě a následně se samostudiem a praxí vypracovala až na módní návrhářku.
REI KAWAKUBO věří, že kreativita v módní tvorbě nezná hranic. Ve své vlastní tvorbě se radikálně posunuje neustále vpřed a ikonoklasticky boří pravidla a konvence a zavádí nová – a celý módní průmysl ji poslouchá.
Právě na těchto základech založila REI KAWAKUBO v roce 1969 módní značku Comme des Garçons, která se v roce 1973 transformovala na společnost.
REI KAWAKUBO se angažuje ve všech oblastech tvorby – grafice, reklamě, navrhování interiérů, oděvů a doplňků, přičemž mezi těmito oblastmi jsou patrné tvůrčí vazby.
V roce 1981 uspořádala REI KAWAKUBO dnes legendární přehlídku Comme des Garçons v Paříži. Po prvotním šoku se její ikonoklastická estetika a vášeň pro černou barvu zalíbila širší veřejnosti a změnila pojetí krásy v módě navždy.
REI KAWAKUBO nazvala svoji značku Comme des Garçons, což znamená ‚Jako kluci‘ pouze proto, že se jí líbilo, jak to zní.
Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.
Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.
Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.
Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.
Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.
Spodní prádlo je částí oblečení, která je nejblíže naší pokožce. Právě proto by měla odpovídat dostatečné kvalitě a pohodlnost rovněž nezanedbávejte.
Málokdo miluje kreativitu a hravost, stejně jako nekonečné možnosti individuálních úprav, víc než Levi´s.
Letošní kolekce s mottem Use Your Voice! se nese ve znamení maximálního sebevyjádření.
Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9